Kādēļ un kāds sporta uzturs ir nepieciešams?
Vai ir nepieciešams papildus lietot proteīna pulveri, ja proteīnu (olbaltumvielas), ko jums vajag, varat iegūt, piemēram, no steika? Mēs uzskatām, ka tas ir lielisks jautājums, un šajā rakstā mēs jums pastāstīsim kā domājam mēs.
Kam ir paredzēti uztura bagātinātāji un kādas ir svarīgākās sporta uztura vielas sportojot un trenējoties?
Uztura bagātinātāji tiek plaši izmantoti, lai papildinātu jūsu ikdienas uzturu un nodrošinātu būtiskās minerālvielas, vitamīnus un citas uzturvielas, kuras jums varētu trūkt, ņemot vērā gan jūsu ikdienas ēšanas paradumus, gan sportisko aktivitāšu intensitāti. Pārtikas bagātinātājs ir uztura papildinājums. Tas palīdz aizpildīt uztura iztrūkumus un nodrošināt, ka ķermenis saņem visu nepieciešamo, lai darbotos optimāli.
Sportisti un sporta entuziasti var izmantot uztura bagātinātājus, lai uzlabotu savu sniegumu un paātrinātu atveseļošanos pēc smagiem treniņiem. Piemēram, kreatīns ir populārs uztura bagātinātājs, kas ir pierādījis spēju uzlabot spēku un jaudu intensīvu treniņu laikā. Šeit ir 5 iemesli, kāpēc mēs uzskatām, ka uztura bagātinātāji ir nepieciešami:
1. Saspringts darba dienu grafiks un uz rezultātiem orientēts dzīvesveids var traucēt ilgtermiņā uzturēt sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu. Uztura bagātinātāji piedāvā ērtu un efektīvu veidu, kā nodrošināt pietiekamu daudzumu nepieciešamo uzturvielu uzņemšanu.
2. Noteikti dzīves notikumi, piemēram, svara zaudēšana, aktīva sportošana, stresa situācijas vai veselības stāvokļi, var rast nepieciešamību pēc papildu uzturvielu uzņemšanām. Uztura bagātinātāji ļauj sniegt mērķtiecīgu atbalstu, palīdzot konkrētajās situācijās un veicinot vispārējo labbūtību.
3. Sportisti un aktīvi dzīvesveida piekritēji bieži izmanto bagātinātājus, lai uzlabotu sniegumu un atveseļošanos, kā arī, lai nodrošinātu palielināto uzturvielu pieprasījumu, kas saistīts ar intensīvām fiziskajām aktivitātēm.
4. Cilvēki, kuri ievēro īpašas diētas, var saskarties ar grūtībām saņemt nepieciešamās uzturvielas pietiekamā daudzumā, īpaši tās uzturvielas, kas atrodamas dzīvnieku grupas produktos. Bagātinātāji var nodrošināt šīs būtiskās uzturvielas un nodrošināt sabalansēta uztura iegūšanu.
5. Cilvēkam, kļūstot vecākam, var pasliktināties uzturvielu absorbcija un vielmaiņa. Šādā situācijā it īpaši noderīgs ir proteīna (olbaltumvielu) bagātinātājs, lai nodrošinātu pietiekamu ikdienas olbaltumvielu uzņemšanu. Tas var veicināt kaulu veselību, kognitīvo funkciju un vispārējo dzīves spēju uzlabošanu organismam novecojot.
Svarīgākais sporta uzturs aktīviem cilvēkiem
Kādi ir vērtīgākie uztura bagātinātāji sportistiem? Svarīgākie uztura bagātinātāji treniņiem var atšķirties atkarībā no individuālajām vajadzībām, mērķiem un ēšanas paradumiem. Tomēr ir daži bieži ieteiktie un lietotie uztura bagātinātāji, kuri būtu noderīgi aktīviem un sportiskiem cilvēkiem. Šeit ir norādīti 7 svarīgākie:
- Proteīns ir ātri uzsūcošas olbaltumvielas, kas satur visas būtiskās aminoskābes, ko organisms nevar saražot pats. Proteīns piedalās muskuļu veidošanas procesā, it īpaši pēc intensīviem treniņiem.
Kreatīns veicina muskuļu spēku, jaudu un attīstīšanos. Tas uzlabo fizisko sniegumu augstas intensitātes treniņos, piemēram, svarcelšanā vai sprinta distancēs. Kreatīns arī var uzlabot muskuļu atjaunošanos. Tas var samazināt iekaisumus un šūnu bojājumus, kas saistīti ar intensīviem treniņiem.
Aminoskābes (BCAA) - grupa no būtiskajām aminoskābēm: līzīns, izolēcīns un valīns. Šīs aminoskābes nevar tikt ražotas organismā un tās ir jāiegūst no uztura. Līzīns spēlē būtisku lomu muskuļu olbaltumvielu sintēzes aktivizēšanā. Aminoskābes var palīdzēt samazināt muskuļu sāpes un paātrināt atveseļošanās procesu pēc intensīviem treniņiem. Ilgstošas vai intensīvas fiziskās aktivitātes laikā BCAA aminoskābes var tikt izmantotas kā enerģijas avots. Tās nodrošina "degvielu" muskuļiem, kad glikozes līmenis ir zems. BCAA aminoskābes var veicināt tauku sadedzināšanu, saglabājot muskuļu masu.
Beta-alanīns - aminoskābe, kas tiek rekomendēta augstas intensitātes treniņiem. Beta-alanīns var aizkavēt muskuļu nogurumu, ļaujot sportistiem saglabāt augstāku veiktspēju ilgāk. Sportistiem nodrošinot lielāku treniņu veiktspēju un intensitāti, kas var veicināt arī labākus rezultātus ilgtermiņā.
Ogļhidrāti - aktīvu cilvēku galvenais un efektīvākais enerģijas avots. Samazināts glikogēna līmenis organismā var izraisīt nogurumu un zemu veiktspēju, ogļhidrāti tiek uzkrāti un novērš muskuļu nogurumu. Kad jūs uzturā patērējat pietiekami daudz ogļhidrātu, jūsu ķermenis mazāk izmantos olbaltumvielas (proteīnu) kā enerģijas avotu, līdz ar to muskuļu masa tiek saglabāta. Ogļhidrātu uzņemšana pēc treniņa palīdzēs papildināt glikogēna krājumus un veicināt muskuļu olbaltumvielu sintēzi un kopējo atveseļošanos.
Elektrolīti, piemēram, nātrijs, kālijs un hlorīds, palīdz regulēt šķidruma līdzsvaru šūnās un ārpus tām. Šis līdzsvars ir būtisks normālai šūnu darbībai. Intensīvu fizisko aktivitāšu laikā ķermenis zaudē elektrolītus caur sviedriem. Elektrolītu trūkums var izraisīt muskuļu spazmas, vājumu un nogurumu.
Kofeīns ir pierādījis spēju palielināt izturību treniņu laikā. Tāpēc kofeīns tiek bieži lietots daudzos uztura bagātinātājos, kurus paredzēts lietot pirms treniņa.